top of page

Krótka historia szkoły

W 1891 roku na gruncie darowanym przez Stanisława Dąmbskiego - właściciela Rudnej Wielkiej i Małej - została wybudowana szkoła o jednej izbie lekcyjnej. W roku 1929 rada gminna postanowiła przystąpić do budowy nowej szkoły pięcioklasowej. Jedenastego  grudnia 1948 roku po raz pierwszy w klasach zabłysło światło elektryczne. Szesnastego września 1957 roku przystąpiono do budowy nowej szkoły. Siedemnastego listopada 1991 roku odbyły się uroczyste obchody stulecia powstania szkoły w Rudnej Wielkiej. W tym dniu szkole nadano imię dr Stanisława Dąmbskiego. W 1999 roku został utworzony Zespół Szkół, w który skład wchodziło Gimnazjum nr.5 i Szkołą Podstawowa im. Stanisława Dąmbskiego.

Jubileusz 125-lecia szkoły

W 2016 roku  świętowaliśmy 125 lat istnienia szkoły. Z tego powodu Szkoła Podstawowa i Gimnazjum otrzymały swoje sztandary. Odbyło się oficjalne przekazanie sztandarów uczniowskiej asyście honorowej oraz ślubowanie złożone przez chorążych pocztów sztandarowych, które odebrała pani Janina Godlewska - dyrektor Zespołu Szkół w Rudnej Wielkiej.

Sztandar Szkoły Podstawowej ma kształt prostokąta o wymiarach 100 cm x 110 cm i jest obszyty złotymi frędzlami. Awers wykonano tradycyjnie w kolorze biało-czerwonym. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe – orzeł srebrny z głową ozdobioną złotą koroną. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Nad orłem wyhaftowano słowa prezentujące wartości: Bóg – Honor - Ojczyzna – Nauka. Rewers otrzymał barwę niebieską, nawiązującą do tradycyjnego koloru szkolnego. W środkowej części umieszczony jest wizerunek patrona szkoły, a dookoła portretu widnieje napis: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Dąmbskiego w Rudnej Wielkiej.

Drzewiec zakończony jest okuciem ze srebrnym orłem.

Sztandar Gimnazjum ma kształt kwadratu o wymiarach 100 cm x 100 cm. Wykonany jest z haftowanej ręcznie tkaniny, obszytej złotą taśmą oraz złotymi frędzlami. Awers – prawa strona sztandaru nawiązuje do barw narodowych: na biało-czerwonym tle znajduje się godło Rzeczpospolitej Polskiej - orzeł w koronie wyhaftowany srebrnymi nićmi. Wokół niego widnieje napis: Bóg – Ojczyzna – Nauka. Rewers – z lewej strony płat sztandaru otrzymał barwy zielono-białe, nawiązujące do ekologicznej tradycji szkoły. W centralnej części umieszczony jest kontur Polski wrysowany w Ziemię i wzbogacony tarczą gimnazjalną. W otoku niebieską nicią wyhaftowano nazwę szkoły i miejscowości: Gimnazjum Nr 5 w Rudnej Wielkiej. Drzewiec sztandaru zakończony jest srebrnym orłem.

Źródła: tekst i zdjęcia - http://www.swilcza.com.pl

Z ekologiom za pan brat

Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej od wielu lat angażuje się w działalność propagującą proekologiczny styl życia oparty na zasadach zrównoważonego rozwoju.Już w 2005 roku uzyskaliśmy ogólnopolski znak jakości pracy - Zielony Certyfikat I stopnia: szkoła przyjazna środowisku. Kolejnym etapem było otrzymanie w 2008 roku Zielonego Certyfikatu II stopnia: szkoła jako ośrodek zrównoważonego rozwoju. Ukoronowaniem naszych działań w tym zakresie, stało się zdobycie tytułu Lidera Zrównoważonego Rozwoju w 2009 roku. 

Ponad to bierzemy udział w projektach dotyczących prawidłowego postępowania z elektrośmieciami, uczymy zasad zdrowego trybu życia, organizujemy zbiórki surowców wtórnych, przygotowujemy i realizujemy konkursy ekologiczne o zasięgu wojewódzkim, których tematyka zawsze dotyczy bardzo istotnych dla środowiska problemów. Te i wiele innych działań, zachęciły nas do ubiegania się o „Zieloną Flagę”.

„Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools. Uczestniczy w nim ponad 15.000 placówek z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. 

13 września 201 roku. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju zadecydowała o przyznaniu 207 certyfikatów Zielonej Flagi oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Wśród wyróżnionych placówek znalazł się również Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej, jako jeden z ośmiu ośrodków z terenu Podkarpacia.To zaszczytne wyróżnienie odebrały koordynatorki projektu, panie: Dorota Szetela i Agata Micał, które 11 października 2013 roku uczestniczyły w XI Zjeździe Szkół dla Ekorozwoju, zorganizowanym w Krakowie przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

Źródła: tekst i zdjęcia - http://www.swilcza.com.pl

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

bottom of page